header-logo.png

FAKTA

ÚRAZY jsou nejčastější příčinou úmrtí a trvalého poškození zdraví u lidí do 25 let. Na jejich následky zemře každý rok více dětí, než na všechna další onemocnění dohromady.

A JAKÁ JSOU ČÍSLA ÚRAZŮ V ČR?

  • 500 000+ dětí je ročně ambulantně ošetřeno

  • 35 000+ dětí musí být hospitalizováno

  • 200+ dětí se zachránit nepodaří

ÚRAZY V DOPRAVĚ

Stále platí, že nejvíce smrtelných úrazů se stane v dopravě. Ať už jde o autonehodu, sražení autem, nebo motorkou a samostatnou kapitolou jsou úrazy na kolech a v posledních letech pak na elektrických koloběžkách. Do určitého věku jsou děti jako účastníci silničního provozu naprosto v rukou, dospělých.

ÚRAZY V DOMÁCNOSTI

Odborníci na prevenci úrazů navrhli kolem 60 možných bezpečnostních zásahů do prostředí domova. Patří mezi uzamykatelné skříňky na léky a domácí chemii, ochrana zásuvek, protiskluzové povrchy, dostatečné osvětlení, umožňující dobrou orientaci anebo instalace termostatických vodovodních baterií.

CENTRA DĚTSKÉ TRAUMATOLOGIE

Péči o nejvážněji zraněné děti zajišťuje v České republice 8 Center dětské traumatologie. Jedno z nich je ve FN Ostrava. Od září roku 2020 je zde samostatné oddělení s 24 lůžky pro děti i dospělý doprovod. Jeho přítomnost je po celou dobu hospitalizace samozřejmostí. Je vybaveno mnoha bezpečnostními prvky. I zde lékaři často ošetřují úrazy, kterým nezabránila ani ochranná přilba, protože náraz při pádu byl příliš silný.

Úraz je až příliš často výsledkem zbytečných rizik a špatného odhadu situace.

Čím je dítě mladší, tím větší je potřeba dohledu a pomoci dospělých!

Čím dříve se děti naučí zásady bezpečného chování v dopravě, doma nebo při sportu, tím lépe dokáží zvládnout krizové situace a zásadním způsobem ovlivnit svůj život.

JAKÉ JSOU NEJČASTĚJŠÍ PŘÍČINY ÚRAZU DĚTÍ HOSPITALIZOVANÝCH VE FN OSTRAVA?

t1a.jpg

KOLO, KOLOBĚŽKA

V posledním období přibylo úrazů dětí na elektro koloběžkách či kolech. Děti na dopravním prostředku pořádně neumí, neodhadnou rychlost, při jízdě nejsou vybaveni ochranou helmou a pak je to jen krůček od hrozivého pádu a zranění.

t1a.jpg

BATERIE

Mnoho dětských hraček je pohyblivých, baterie je málo zajištěná a dítě při objevování svého blízkého okolí baterii spolkne. Nečekáme na samovolný odchod předmětu ze zažívacího traktu – baterii musíme vytáhnout co nejdříve.

t1a.jpg

MAGNETICKÉ KULIČKY

Zdá se to jako dobrá a bezpečná zábava pro děti. Nicméně spolknutí magnetické kuličky může být životu nebezpečné a těchto úrazů stále přibývá.

tt1e.jpg

POKOUSÁNÍ

To, že je v rodině domácí mazlíček, je úplně normální. Ale mnoho z nich si těžce zvyká na příchod dětí do rodiny a často dojde k pokousání. Nejvíce hospitalizovaných dětí je po kousnutí psem.

t1a.jpg

PARKOUR

Parkour je rozhodně velkým trendem u dětí. Často s ním děti začínají, i když neprošli pořádnou pohybovou průpravou. Pak už je stačí špatný odraz, blbý dopad a ošklivý úraz je na světě.

t1a.jpg

JINÉ SPORTOVNÍ AKTIVITY

V době pandemie COVID-19 trávily děti mnoho času v domácí izolaci, nehýbaly se a zvýšilo se procento obézních dětí. Při návratu ke sportovním aktivitám bývají děti neobratné a lehce si úraz přivodí.

VYDEJ SE PO STEZCE A VYHRAJ

SOUTĚŽ O FANTASTICKÉ KOLO S PLNOU VÝBAVOU

Informace

ZA PODPORY

2.png
3.png
3.png
3.png
3.png
3.png
3.png
3.png
3.png
3.png
3.png